
Бухаршина Г.Б
Еркіндік ЖОББММ-нің
физика пәнінің мұғалімі
Сынып: 7
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Тусивахын.З
Пәні: ФИЗИКА Күні: Сыныбы: 7«А»
Тақырыбы:
|
"Қысым,Қысымның қатты денелер,сұйықтар және газдар арқылы берілуі" |
|||||||
Мақсаты: |
1. Білімділік: Оқушылардың білімге құштарлығын арттыру, алған теориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп, практикалық біліктілік пен дағдыларын қалыптастыру. 2. Дамытушылық: Жаңа физикалық заңдылықтың мағынасын ашып, оны тәжірибеде қолданып,ізденуге бағыттау,білімге деген құштарлығын арттыру. 3.Тәрбиелік: Өмірдің барлық ағымы физикалық заңдылыққа қатысты екендігін көрсету, іздене білуге баулу; тәжірибе нәтижелерін қорыта білуге, есептер шығаруға дағдыландыру. |
|||||||
Күтілетін нәтиже:
|
Ойын толық жеткізеді, түсінігі кеңейеді, теорияны тәжірибеде үйлестіре алады. Салыстырады, сараптайды.
|
|||||||
Әдіс-тәсілдер: |
«Топтастыру, топқа бөлу»,« «Кім жылдам», «Миға шабуыл»,«Жұптық әңгіме»,«Өрмекші торы», АКТ-ны пайдалану, «Сергіту сәті»."Ақылды доп" |
|||||||
Ресурстар: |
Физикалық құрал-жабдықтар,интербелсенді тақта, түрлі түсті қағаз. А4 парағы, маркерлер,«Activ Out» құрылғысы,Смайликтер, Стикерлер |
|||||||
Сабақ кезеңдері: |
Жоспар |
Мұғалімнің іс-әрекеті:
|
Оқушының іс-әрекеті:
|
Оқыту үшін бағалау
|
Ресурстар
|
|||
I.Ұйымдастыру 2мин |
Кіріспе |
Оқушылармен амандасу. Сыныптың сабаққа даярлығын қадағалау. Сынып көшбасшысы сыныптастарына тілек тілеп,психологиялық ахуал туғызады. |
Сабаққа дайындалады |
|
|
|||
2мин |
|
Сабақтың тақырыбы және мақсаты, күтілетін нәтиже сі айтылады. |
Сабақтың тақырыбын,мақсатын біледі. |
|
Интербелсенді тақта |
|||
4мин |
|
Топты түсті парақтар арқылы бөлу. (1-топ,2-топ, 3-топ). Топ атын, топ басшысын сайлауды тапсырамын., Түсті параққа жасырылған сөздерден сөйлем құрастырып топқа ат береді. (Паскаль,Архимед,Торричелли). Топ басшыларына бағалау парағын таратамын. Әр тапсырма сайын бағалау парағын толтырып отыру ұсынылады. |
Топқа бөлініп,топ басшысын сайлайды. Топ басшылары әр тапсырма сайын бағалау парағын толтырып отырады. |
«Жақсы» формативті бағалауы. |
А4парағы,Бағалау парағы |
|||
II. Үй тапсырмасын тексеру 3мин |
3мин |
"ActivOut" тест сұрақтар беру арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. 1.Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама қалай аталады? 2.1кПа-да неше Паскаль бар 3.Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым барлық бағытқа бірдей жеткізіледі деген ғалым 4.Күштен ұтқанымызбен қандай шамадан ұтыламыз 5.Сұйықтар мен газдар қысымды қалай таратады? 6.Паскаль қай елден шыққан ғалым? 7.Қатты денелер қысымды қалай таратады? 8.Сұйық қабаты неғұрлым тереңде болса қысым қандай болады? 9.Бұл қай ғалым ? 10.Жер бетіндегі және ондағы денелерге не түседі? 11.0,00000015 ықшамда 12.1500 000 000 ықшамда 13.Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады? 14.Қысымның СИ жүйесіндегі өлшем бірлігі 15.Түтікті манометрді ойлап тапқан ғалым |
Оқушылар тест сұрақтарына жауап беріп өз білімдерін тексереді. 1.Қысым 2. 1000Па 3. Б.Паскаль 4.арақашықтық 5. жан-жаққа бірдей 6. Франция 7. Тек бір бағытқа 8. Соғұрлым үлкен 9. Г.Архимед 10 Атмосфералық қысым 11. 15*10-8 12.т 15*108 13. Барометр 14. Паскаль 15.Э.Торричелли |
«Жақсы» формативті бағалауы.
|
"ActivOut"құрылғысы |
|||
III. Негізгі бөлім 30мин |
"Қысым" тарауы бойынша тақырып ты меңгеру 3мин
|
Дайындаған флипчартты пайдаланып, оқушыларға қайталау сабағындағы туындап тұрған проблемалық сұрақ пен сабақтың мақсаты түсіндіріледі.
|
Оқушылар сабақ мақсатына ерекше мән бере отырып,проблемалық сұраққа жауап іздейді.
|
|
Презента ция
|
|||
|
"Кім жүйрік "(тарауға байланыс ты есептер шығару) 4мин
|
1. Темір шеге 20Па қысым түсіруі үшін оның басына қандай күшпен әсер ету керек? Шеге ұшының ауданы 0,5м2 деп есептеңдер? Бер: Формуласы: Шешуі P=20Па S= 0,5м2 т/к:F-? 2. Емен ағашының суға толық батырылған кесегіне 9,8Н архимед күші әсер етеді? Осы ағаштың көлемі қандай? Бер: Формула: Шешуі: F=9.8Н g=9.8Н/кг ρсу =1000кг/м3 V=?
|
Интербелсенді тақтада формулаларды түрлендіріп есепті шығару жолдарын түсіндіре отырып орындайды. Бер: Формуласы: Шешуі P= F/ S P=20Па F= P*S S= 0,5м2 Шешуі: т/к:F-? F=20Н/м2*0,5м2=10Н Жауабы: F=10Н Бер: Формула: FА=9.8Н FА= ρсуgVд g=9.8Н/кг ρсу =1000кг/м3 Vд=? Vд= FА /ρсу*g Шешуі: Vд= 9,8Н/1000кг/м3 *9,8Н/кг=0,001м3=10-3м3
|
Смайликтер арқылы бағалау |
Интербелсенді тақта |
|||
|
Постер қорғау 8мин
|
Постер сызуды тапсырамын. 1-топ: Г.Архимед суреті 2-топ: Б.Паскаль суреті 3-топ: Э.Торричелли суреті |
Постер сызады, қорғайды.
|
«Жақсы» формативті бағалауы.
|
А3 форматы,маркерлер,ғалымдар суреті |
|||
|
|
|||||||
|
"Ақылды доп" 3мин |
Интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі. ( ара,балық,түйе, жүк машинасы,көп қабатты үйлер). |
Оқушылар суретке қарап қысым түсетін күштің модуліне ғана емес,осы күш перпендикуляр бағытта әрекет ететін беттің ауданына да тәуелді екендігін біледі.
|
«Жарайсың дар!» формативті бағалауы.
|
Оқулық . А3 форматы. Маркер лер |
|||
|
Физикалық тәжірибе 9мин |
Физикалық құрал-жабдықтар бойынша әр топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ: Денелердің жүзуі.(су құйылған цилиндр ыдыстар, тығыздықтары әртүрлі денелер) 2-топ: Қысымның қатты денелер,сұйықтар мен газдар арқылы берілуі.(Паскаль шары,ағаш білекше,сіренке) 3-топ: Ауырлық күшінің әсерінен сұйықтарда болатын қысым. (бірнеше жерден саңылаулары бар цилиндр ыдыс,су, ермексаз,) |
Тапсырманы топта,жұпта талдай отырып,әр топ өздерінің тапсырмаларында, денелердің жүзуі сұйықтың тығыздығына байланысты екендігін, заттың үш күйінде қысым әрқалай таралатындығына, сұйық қабаты неғұрлым төмен орналасса қысым соғұрлым үлкен болатындығын теорияны тәжірибемен ұштастыра отырып көз жеткізеді. |
Смайликтер арқылы бағалау
|
Физикалық құрал жабдықтар,интербелсенді тақта
|
|||
|
Физикалық диктант 3мин |
"Қысым болмаса біз қалай өмір сүрер едік" проблемалық тақырыпқа жауап алу үшін «сөйлемдерді толықтыр» тапсырмасы беріледі. 1.Жердің ___________ атмосфераны да тұрақты ұстап тұр. 2.Жерде _____________ болмаса тіршіліктің сақталуы мүмкін емес. 3.Жердің тарту күші кемісе ауаның қысымы кеміп,ауа райының _________ тудырады 4.Адам баласы дәл қазіргі гравитацияның арқасында __________ өмір сүріп келеді
|
Интербелсенді тақтадағы сөйлемдерді толықтырып,тақырып бойынша туындап тұрған жағдаяттан қалай шығудың жолын қарастырады. 1.Жердің тартылу күші атмосфераны да тұрақты ұстап тұр. 2.Жерде гравитация болмаса тіршіліктің сақталуы мүмкін емес. 3.Жердің тарту күші кемісе ауаның қысымы кеміп,ауа райының өзгеруін тудырады 4.Адам баласы дәл қазіргі гравитацияның арқасында тұрақты өмір сүріп келеді |
«Жарайсың дар!» формативті бағалауы.
|
Интербелсенді тақта |
|||
IV. Қорытынды
|
«Өрмекші торы» 3мин |
Түсті лентаны пайдаланып,тарау бойынша алған білімдерін жинақтауға тапсырма беріледі. Топ басшыларының топ мүшелерінің қорытынды бағасын айтуды ұсынады. |
Әр топ мүшелері келесі топ мүшелеріне сұрақ бере отырып,білімдерін жинақтап,қорытынды жасайды. Топ басшылары өз топтарындағы оқушыларды кезеңдер бойынша бағалап,қорытындылайды |
«Жақсы» формативті бағалауы
|
Түсті лента |
|||
Үй тапсырмасын беру
|
1мин |
Қысым тарауындағы ережелерді есте сақтау,атмосфералық қысымға байланысты эссе жазу |
Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазады.
|
|
ссоқулық |
|||
Рефлексия |
|
Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазып, интербелсенді тақтадағы ағаштың суретіне орналастырады. |
Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
стикерлерсссыссссти |
|||
Бағалау парағы
топ аты_________________ топ көшбасшысы ________________
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасын орындауы |
"Кім жылдам" есептерді орындауы |
Постермен жұмысты орындауы |
"Ақылды доп"
|
Тәжірибе бойынша бағасы |
Физикалық диктант
|
Топтың бағасы |
Мұғалімнің бағасы
|
Қорытынды баға
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
топ аты_________________ топ көшбасшысы ________________
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасын орындауы |
"Кім жылдам" есептерді орындауы |
Постермен жұмысты орындауы |
"Ақылды доп"
|
Тәжірибе бойынша бағасы |
Физикалық диктант
|
Топтың бағасы |
Мұғалімнің бағасы
|
Қорытынды баға
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
топ аты_________________ топ көшбасшысы ________________
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасын орындауы |
"Кім жылдам" есептерді орындауы |
Постермен жұмысты орындауы |
"Ақылды доп"
|
Тәжірибе бойынша бағасы |
Физикалық диктант
|
Топтың бағасы |
Мұғалімнің бағасы
|
Қорытынды баға
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Әлихан Бөкейханов атындағы мектеп-лицейі
Физика пәнінің мұғалімі: Тусивахын Зоя
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: ФИЗИКА
Күні:
Сыныбы: 7«А»
Сабақтың тақырыбы |
Үйкеліс күші,Техникадағы үйкеліс әрекетін ескеру |
||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар үйкеліс, оның пайдасы мен зиянын, түрлерін, үйкеліс күшін, техникадағы үйкеліс әрекеттері туралы мағлұмат беру. Оқушылардың өз бетімен білім алуына жағдай жасап, таным белсенділігін арттыра отырып, тақырыптың мазмұнын ашу. Оқушылар пәнге деген қызығушылықтарын топпен жұмыс жасау арқылы ояту. Оқушылар топта жұмыс жасау арқылы бірін-бірі сыйлауға, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге тәрбиеленеді.Сыни ойлауы дамиды. |
||
Негізгі идеялар |
Оқушыларға үйкелістің пайда болу себептері мен оны жою және үйкелістің пайдасы мен зиянын біледі. Денелердің жанасқан жерінде туындайтын және олардың салыстырмалы қозғалысына кедергі жасайтын әрекетті үйкеліс, ал осы әрекетті сипаттайтын күшті үйкеліс күші деп атайды. Үйкеліс сырғанау, домалау және тыныштық үйкелісі болып бөлінеді. Үйкелістің пайда болу себептері: жанасатын беттердің кедір-бұдыр болуы, молекулаларының өзара тартылысы. Үйкелісті азайту үшін үйкелетін беттерді өңдейді, майлайды. Үйкеліс жанасатын беттердің қандай материалдан жасалғандығына, олардың өңделу сапасына және бір беттің екінші бір бетке түсіретін қысым күшіне тәуелді болады. Дененің өзі жанасатын бетке түсіретін күшін нормаль қысым күші деп атайды. N=mg. Үйкеліс күшінің модулі қысым күшінің модуліне пропорционал. Fүйк= µN. Үйкеліс күшінің өлшем бірлігі 1 Н. |
||
Күтілетін нәтиже |
-Үйкеліс және тоның түрлерін, үйкелістің пайдасы мен зиянын, үйкеліс күші туралы мағлұмат алады. -Үйкелістің күнделікті өмірде қалай қолдануға үйренеді -Топта бағалай алатын болады. -Сыни ойлауы дамиды |
||
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар,Көрнекі құрал-жабдықтар |
2 мин |
Сабақ барысы: 1.Оқушылармен сәлемдесу 2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 3. Түгендеу 4. Топқа бөлу (дененің салмағы,ауырлық күші,серпімділік күші) |
1.Оқушылар берілген күштердің түрлеріне қарай топтарға бірлеседі. |
Формулалар жазылған таратпалар, |
9 мин |
2. Үй тапсырмасын тексеру 1. Дененің салмағы дегеніміз не? 2. Денеге әрекет ететін ауырлық күші мен оның массасының арасындағы қатынасты түсіндір 3. Қандай жағдайда дене салмақсыздық күйде болады? 4. Күштің түрлерін ата,және оған анықтама бер 5. Деформацияға мысал келтір 6. Адам баласының өмірі үшін күш және оның түрлерінің маңызы қанша? |
2. Оқушылар мұғалімнің берген сұрақтарына жауап береді. |
Ашық тест таратпа материалдар |
5 мин |
3.Тапсырма Жаңа сабаққа ой қозғау. "Үйкеліс" ұғымы |
2. Оқушылар "Үйкеліс" туралы не білетіндері жайлы айтады. |
|
15 мин |
4.Тапсырма Рөлдерге бөлініп оқулықтағы "Үйкеліс,техникадағы үйкеліс әрекетін ескеру"тақырыптарын ЖИГСО әдісі бойынша топқа бөліп береді. |
Оқушылар 5ролді: лидер,баяндамашы. Хатшы,уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтайды. Берілген мәтінді оқып,топпен бірлесе отырып,талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бағалау парағын жүргізеді. Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады. Топ пікірлерін тыңдайды. . |
Оқулық.7-сынып Физика және астрономия |
10мин |
5. Тапсырма Жеке жұмыс. Есептер шығару 14-жаттығу. №2 Жалпы массасы 1т болатын жүгі бар шананы ат мұзбен сүйретіп келеді. Шана табаны мен мұз арасындағы үйкеліскоэ коэффициенті 0,05. Ат арбаны қандай күшпен тартып келеді. №3. Массасы 70 кг шкафты орнынан жылжыту үшін қандай күш жұмсау керек? Үйкеліс коэффиценті µ=0,3 |
Оқушылар мұғалімнің берген есептерін орындап,жұпта бір-бірін критерий қою арқылы бағалайды. |
Дәптер,қалам Критерий: 1.Тапсырмалардың толықтығы 2. Есептің берілгенінің дұрыс құрылуы 3. Нәтиженің дұрыстығы |
3мин |
6.Тапсырма Кері байланыс |
Не үйрендім,не қиын болды. сұрақ |
Ақ парақ, қалам |
1мин |
Үй тапсырмасы
|
Оқулықтан «Үйкеліс күші» тақырыбын оқу. 128 беттегі 14 жаттығудың № 4 және № 5 есептері Қосымша материалдардан "үйкеліс және оның техникадағы әсерін ескеру"тақырыбында іздену |
Оқулық, интернет, дидактикалық материалдар |
1мин |
Рефлексия |
Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазып, интербелсенді тақтадағы смайликтерге орналастырады. |
Оқушылар смайликтерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады. |
Мұғалімнің аты-жөні |
Қуантханова Ұ |
Қазалы ауданы Қазалы қаласы № 95мектеп |
|||
Сыныбы |
8 сынып |
|
Күні: |
||
Сабақ атауы |
Электрогмагниттік индукция. |
||||
Сілтеме |
Білім стандарты, пән бағдарламасы, 8 сынып Б.М.Дүйсембаев. Г.З.Байжасарова А.А Медетбекова |
||||
Жалпы мақсаты |
Электрогмагниттік индукция құбылысының мағынасын ашу. М.Фарадей заңының ұғымын қалыптастыру; Топта өзара бірлесіп жұмыс жасауға үйрету, өз ойын ашық айтуға қалыптастыру.Теорияны практикамен ұштастыруға ықпал ету. |
||||
Күтілетін нәтиже |
Электромагниттік индукция құбылысы туралы ұғым қалыптасады.Фарадей тәжірибесінің маңызын түсінеді. Индукциялық (бағытталған) токтың пайда болуына катушкадан өтетін магнит өрісінің өзгеруі себеп болатынынына көз жеткізеді. Топта өзара бірлесіп жұмыс жасауға дағдыланады, сыни ойлау дағдысы қалыптасады,теорияны практика жүзінде қолдануға үйренеді.. |
||||
Негізгі идеялар |
М. Фарадей заңын тұжырымдау, Фарадей тәжірибесінің мағынасын ашу. Электрогмагниттік индукция ұғымын қалыптастыру. Топта өзара бірлесіп жұмыс жасауға үйрету, өз ойын ашық айтуға қалыптастыру. теорияны практика жүзінде қолдануға үйрету. |
||||
Тапсырмалар |
Ғаламтор, Power Point, ресурстар, «Білім беру платформасы» |
||||
Сабақ бойынша мұғалім жазбалары
Постер қорғату.
Тақырыпты ашу.
Бағалау.
|
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
|
||
І. Кіріспе Оқушыларды 3 топқа бөліп орналастыру. «Электр өрісі», «Магнит өрісі», «Электрогмагниттік өріс». Бағалау парақшалары таратылады Бағалау критерийімен таныстыру. 1. Өткен тақырыпты білуі. 2. Ойдың нақтылығы,дұрыстығы 3.Тақырыптың ашылуы,постер қорғауы. 4.Теорияны тәжірибемен ұштастыруы 5.Теорияны меңгеруі
ІІ.Қызығушылықты ояту .«Электр өрісі», «Магнит өрісі» әр топ өз аттарын қорғату . ІІІ. Ой шақыру. «Ребус»арқылы өтілетін тақырыптың атын табу. Сергіту сәті. ІV.Негізгі бөлім: Фарадей тәжірибесін көрсету.(видеоролик арқы
Мағынаны ашу. «Джигсо» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасау. (Постер қорғау).Мұғалім түсіндірмесімен толықтыру. Тәжірибе жасау.
|
Оқушылар топ аттарына сәйкес топтасады
(Постер қорғайды). Әр топ бір-бірін бағалайды «Бағдаршам» арқылы.
Ребус шешу арқылы сабақтың тақырыбы анықталады.
Әр топ тәжірибе мен оқулықтағы мәтін арқылы ой бөлісіп , постер қорғайды.
Оқушылар оқулықтан тақырыпты оқып, түсінгендерін постер қорғау арқылы жеткізеді. Теорияны тәжірибемен ұштастырады |
|
|||
Топтың бір - бірін формативті бағалауы |
. Әр топ бірін – бірі топтың жасаған жұмыс алгоритміне орай бағалайды
|
|
|||
«Ой толғаныс» «Екі жұлдыз, бір тілек» - «Алған әсерім қандай?»
|
Оқушылар сабақтан алған әсерін стикер арқылы постерге жапсырады.
|
|
|||
|
|
|
|||
Үйге тапсырма |
Электромагниттік индукция. |
Интернеттен білімдерін толықтыру. |
|
||
Қ. Нұрмаханов атындағы №95 орта
мектептің физика пәні мұғалімі
Қожаметова Ұлжан
Қазіргі әлемде болып жатқан қарқынды өзгерістер әлемдік білім беру жүйесін қайта қарау қажет екендігін паш етті. Қарқынды өзгеріп жатқан әлемде білім саласындағы саясаткерлер үшін де, жалпы мектептер үшін де соның ішінде маңызды болып отырғаны: «ХХI ғасырда нені оқыту керек?» және де екіншісі: «Мұғалімдер оқушыларды ХХI ғасырда өмір сүруге қалай дайындайды?»
Қазақстан Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың «Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ» Жолдауында:
ХХІ ғасырдағы дамыған ел дегеніміз – белсенді, білімді және денсаулығы мықты азаматтар. Бұл үшін біз не істеуіміз керек?
Орта білім жүйесінде жалпы білім беретін мектептерді Назарбаев зияткерлік мектептеріндегі оқыту деңгейіне жеткізу керек. Оларды оқыту нәтижесі оқушылардың сындарлы ойлау, өзіндік ізденіс пен ақпаратты терең талдау машығын игеру болуға тиіс деп атап көрсетті.
Таяудағы 2-3 жылда дуальдік, техникалық және кәсіптік білім берудің ұлттық жүйесінің негізін қалыптастыру керек. Келешекте жастардың техникалық білім алуын мемлекеттік кепілдендіруге көшіруді қарастыру қажет, - деп атап көрсетті. Білім беру жүйесі қоғаммен бірге дамып, онымен бірге үнемі өзгеріп отырады.Қай кезеңде де жалпы білімнің атқаратын қызметі-жас ұрпақтың танымдық дүниесін байытып,дамуын қамтамасыз ету.Заман өзгерісіне қарай мектептерге қойылатын талап та, ондағы оқыту және тәрбиелеу әдіс-тәсілдері де өзгеруде. Мұғалім үшін оқыту мен тәрбиелеудің тұлғалық-бағдарлық мәселелері, оқушы деңгейіндегі ғылыми жобаларды жасақтап,оны жүзеге асыру әдістері, оқушының жеке тұлғасын дамытуға бағытталған жаңа педагокикалық технологияларды таңдау тәсілдері, оқытудың негізгі бөлімдері ретінде қарастырылуда. Орта білім берудің мақсаты-жылдам өзгеріп отыратын дүние жағдайларында алынған терең білімнің, кәсіби дағдылардың негізінде еркін бағдарлай білуге, өзін-өзі іске асыруға өзін-өзі дамытуға және өз бетінше дұрыс,адамгершілік тұрғысынан жауапты шешімдер қабылдауға қабілетті жеке тұлғаны қалыптастыру.Қазіргі білім берудегі басты мақсат жас ұрпақтың білім деңгейін көтеру және жан-жақты дамыған,білімді,өмір сүруге бейім, қаблетті жеке тұлға қалыптастыру . Қазақстан Республикасының Білім туралы заңында оқыту формасын, әдістерін,технологияларын таңдауда көп нұсқалық қағидасы бекітілген,бұл білім мекемелернің мұғалімдеріне өзіне оңтайлы нұсқаны қолдануға,педагогикалық процестерді кез-келген үлгімен құруға мүмкіндік береді.
Бүгінгі білім жүйесінде, Д.Дьюи атап өткендей, «Үлкен өзгерістер басталуда.Ол маңызы жағынан Н.Коперниктің жаңалығына (күн астрономиялық орталығы, басқа планеталар оның айналасында шоғырланады, оны айнала қозғалады ) тең болып отыр, яғни,оқушы тұлғасы орталыққа айналып, барлық педагогикалық әрекеттер оның айналасына шоғырландыра жүргізіледі»
Оқытудың тиімділігін арттыру үшін қазіргі заманда көптеген инновациялық технологиялар қолданылуда. Қазіргі кезде еліміздің білім беру жүйелерінде бірқатар өзгерістер енгізіп, білім берудің мазмұны жаңарып, жаңа көзқарас, басқаша қарымқатынас, өзгеше жаңа ұлттық модельдер құрылуда. Бұрында дәстүрлі білім беру мұғалім – оқулық - оқушы болса, бүгінде оқушы - оқулық – мүғалім болып ауыстырылды. Қазір білім берудегі мақсат - жан-жақты дамыған, өзіне сенетін, өмірге икемді тұлға қалыптастыру. Осы мақсатты жүзеге асыру үшін әр мұғалім заман талабына сай білім беруде жаналыққа жаны құмар, шығармашылықпен жұмыс істеп, оқу мен тәрбие ісіне еніп, оқытудың, жаңа технологиясын шебер меңгеріп, білігі мен білімі жоғары болуы тиіс. Сондықтан қазіргі таңда оқушыны жеке тұлға деп санап, оларды өз сұраныстарына, мүдделеріне сай оқыту мен тәрбиелеудің сан қилы үлгілерін қолдану керектігі көзделуде. . Мұғалімдердің біліктілігін арттырудың І деңгейлік курсында Кембридж университетінің әдіс-тәсілдерін меңгеруден алған теориялық білімдерімізді мектептегі тәжірибеде іс-әрекетті зерттеуде оқытумен оқудың негізгі проблемаларын қарастырып, тәжірибемізді жан-жақты жетілдіруге мүмкіндік алдық.Бағдарлама аясында оқыту мен оқу үдерісін бір-бірімен тығыз байланысты жеті модуль аясында ұйымдастыру тиімділігін түсіндім. Мен осы жеті модулдің ішінде «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету» модулін таңдадым және осы технологияның әдіс-тәсілдерін пайдалану арқылы оқушыларға сапалы білім беруге ұмтыламын. . Бұл модуль оқушыларды да, мұғалімдердің де сыни тұрғыдан ойлауды дамытуды саналы және оймен қабылдауын көздейді«Сын тұрсынан ойлауды дамыту» - сынау емес, шыңдалған ойлау. Оқушы өз ойын сын тұрғысынан ойлап, дәлелдеуге тырысады, ой-өрісін кеңейтеді, еркін ойлай отырып, мұғалімнің түсіндіргенінен гөрі өз ізденісімен қызығу танытып, шығармашылық қабілеттері ұшталады. Сонымен қатар жекелей жұмыстар, жұптық және топтық жұмыстар арқылы өз ойларын ашық айта білу, пікір айтуға үйрену, пікір таластыру (дебат әдісі), ойланып жауап беру, жолдастарының ойын тыңдау, жауаптарын бағалай білу, сыйластық қарым-қатынас, білім деңгейлерінің жетілуіне көп әсерлерін тигізеді. Оның ішінде ерекше бір жағдай: сынып бойынша көп сөйлемейтін, ойлау дәрежелері төмен оқушылардың да қызығушылығы артып, олардың өз мүмкіндіктеріне қарай топтар бойынша сабаққа қатысуға тырысуы, өз ойын жеткізуге ұмтылатындығы байқалады. Сабағымда сыни тұрғыдан ойлау әдіс-тәсілдеріне көбірек көңіл бөліп, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін шыңдауға аса назар аудардым. Аталмыш бағдарламаның ішкі құрылымында ерекшелік бар. Бұл құрылым-3 деңгейден тұратын оқыту мен үйретудің үлгісі. Көп ақпаратты талдай, жинақтай отырып, ішінен қажеттісін алуға тоқталдым. Қызығушылықты ояту-бұл үйрену үрдісі. Оқушының бұрынғы білетіні мен жаңа білімді ұштастырудан тұрады. Сондықтан да сабақта қарастырғалы тұрған мәселе жайлы оқушы не біледі, не айта алатындығын анықтаудан басталады. Қызығушылықты ояту мақсаты-үйренушінің белсенділігін, ынта-жігерін арттыру. Оқушы мағынаны тану кезеңінде оқушылар жаңа тақырыппен танысып, жан-жақты талдау жүргізеді, сабақтың мәнін ашады. Ойтолғаныс кезеңінде алған білімдерін жүйелейді, саралайды. Шығармашылық жұмыстары арқылы өз ойтолғаныстарын еркін білдіреді
Мұғалім беретін әрбір сабақ оқытудың қазіргі замандағы әдістерінің негізгі жеті модульіне сәйкес өткізілсе нәтижелі сабақ болады деп ойлаймын. Әрбір мұғалім оқытудың осы жеті модулінің тиімді тәсілдерін сабақ барысында қолданса, жаңашыл мұғалім мен жаңашыл сабақ болар еді деп ойлаймын. Сондықтан, барлық мұғалімдер осы педагогикалық кәсіби шеберліктерін жетілдіру курсынан өтуі керек деп ойлаймын.Өйткені, курс бағдарламасы нәтижеге бағытталған білімнің әдіс-тәсілдерін үйретеді. Міне мен сондықтан да әр мұғалімге мұндай мүмкіндік қашан туады, ол қашан өз білімін жетілдіреді деп күтпей өз тәжірибемде өз білгендеріммен бөлісіп, ой тастап, тәжірибемді көрсетіп , дәлелдеп, әрбір сабағыма қатыстырып, әр мұғалімнің ашылуына себепші боламын деп ойлаймын.
Енді, 8-ші сыныпта өткізілген «Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. Кедергі. Меншікті кедергі» атты сабағыма тоқталып кетейін.
Мақсаты:Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдау, формуласын ұғындыру. Кедергі ұғымын қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Тізбек бөлігі үшін Ом заңы қалыптасады, Кедергі және меншікті кедергі туралы ұғым қалыптасады. Кедергінің өткізгіш материалына көлденең қимасының ауданына және ұзындығына тәуелділігіне көз жеткізеді. Топта өзара бірлесіп жұмыс жасауға үйренеді сыни ойлау дағдысы қалыптасады. Схема арқылы тізбек құрастырады. Сабақ барысында мен оқушыларды үш топқа бөлдім. «Ток күші», «Кернеу», «Заряд». Сынып оқушыларымен бірлесе отырып бағалау критерийі құрылды:
5.Тақырыпты меңгеру
Егер критерий құра отырып, бағалауды төменгі сыныптан бастап, үйретіп, әр сабақты бағалау барысында қолданып, отырса онда оқушы кез келген тақырып, тарау бойынша атқарылатын тапсырмалардан қандай баға алатынынын және өз деңгейін алдын ала біліп, өзін және өзгені бағалап отырады. Критериалды бағалау:
Мұғалімдерге:
Сапалы нәтиже алуды қамтамасыз ететін критерийлерді құрастыруға;
Өз жұмысын талдау және жоспарлау үшін ақпарат алуға;
Оқу үрдісінің сапасын жақсартуға;
Әрбір оқушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оқушы үшін оқытудың жеке траекториясын алуға;
Бағалаудың әр түрлі тәсілдері мен құралдарын қолдануға;
Оқу бағдарламасының мазмұнын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізуге мүмкіндік береді.
Оқушыларға:
Нәтижені талдау үшін бағалау критерийлерін білу және түсінуге;
Рефлексияға қатысу, яғни өзін және өз достарын бағалауға;
Нақты есептерді шешуде білімдерін қолдану, өз ойларын еркін жеткізе білуі, сын тұрғысынан ойлай білуге.
«Ой қозғау» Топ бір-біріне ашық сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпқа шолу жасады.
«Қатесін тап» (суреттер сөйлейді): Презентация арқылы көрсетілген электр құралдарының орналасуын нақтылады. Топтық жұмыста Амперметр, Вольтметр, кілт, ток көзі, шам, өткізгіш сымдар арқылы тізбек құрастырды.
«Ой шақыру»: Схема арқылы тақырыпты ашты.
«Мағынаны тану»: Оқушыларға мәтін бойынша тапсырма беріліп, топ ішінде ой бөлісіп постер қорғалды. Әр тапсырмадан соң топ бір –бірін формативті бағалап отырды Критериалды бағалау – оқушылардың білім жетістіктерін ұжыммен келісілген, оқу үдерісіне қатысушыларға алдын-ала белгілі, оқушылардың негізгі құзыреттіліктерінің қалыптасуына жағдай жасайтын, білім берудің мақсаты мен мазмұнына сәйкес нақты анықталған критерийлер бойынша салыстыруға негізделген. Сол үшін оларға топпен жұмыс істеген қызықтырақ сияқты көрінді, бірінші күннен бастап бағалауды қалай жүргіземін, бірін-бірі көтермелеп бағалай ма деген қорқынышым сейілгендей болды. Себебеі жұмыстарын бағалау барысында нақты болды. Менен де жақсырақ бағалады десем артық айтпағаным деп ойлаймы
Сабақ соңында топ көш басшылары топ мүшелерін формативті бағалады. Критериалды бағалау – оқушылардың білім жетістіктерін ұжыммен келісілген, оқу үдерісіне қатысушыларға алдын-ала белгілі, оқушылардың негізгі құзыреттіліктерінің қалыптасуына жағдай жасайтын, білім берудің мақсаты мен мазмұнына сәйкес нақты анықталған критерийлер бойынша салыстыруға негізделген. Сол үшін оларға топпен жұмыс істеген қызықтырақ сияқты көрінді, бірінші күннен бастап бағалауды қалай жүргіземін, бірін-бірі көтермелеп бағалай ма деген қорқынышым сейілгендей болды. Себебеі жұмыстарын бағалау барысында нақты болды. Менен де жақсырақ бағалады десем артық айтпағаным деп ойлаймы
«Екі жұлдыз, бір тілек» стикер арқылы бақыт ағашына оқушылар сабақтан алған әсерлерін білдірді.
Жеткен жетістіктерім: бұрындарда да дәстүрлі сабақ барысында оқушылар бірін-бірі тыңдап сұрақтарын қоятын, бірақ қатып қалған бір жүйеде жүретін. Енді оқушылар бір қораптан шығып, өз ұсыныстарын, идеяларын ортаға салып, бірін-бірі оқыта бастады.
Сабақ беру барысында жеті модульдің жетеуі толығымен қамтылды деп ойлаймын, оған нақты дәлелдер келтірер болсам:
Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер. Сабақ барысында оқушы да, оқытушы да жаңа тәсілдер арқылы білімдерін толықтыра түсті бір-бірін өзара оқыта отырып ,тақырыпты меңгеру.
Көрсетілген видеоматериалдан негізгі ойды өздері қортып талқылау барысында сыни тұрғыдан ойлау қасиеттерін дамытуға қолданылған жұмыстардың бірі екенін айтуға болады деп ойлаймын. Сұраққа жауаптың ең негізгі түйінін ашу барысында міндетті түрде сыни тұрғыдан ойлауды қажет ететіндігі
Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалауға критерий құрылу арқылы оқушылардың тақырыптарды қаншалықты меңгергендіктері анықталды.
Білім беруде АКТ-ды пайдалануға құрылған слайд, интернеттен алынған материалдарды және видео материалдарды айтуға болады.
Білім берудегі басқару және көшбасшылық сабақ барысында өте жақсы байқалды..
Дарынды оқушының жұмысы байқалды. Бақытжан есімді оқушы топ ішінде түсіндіріп, көмекті қажет етіп отырған оқушыларға көмектесуі, тақырыпқа байланысты өлең шығаруы.
Оқушының жас ерекшеліктеріне байланысты модульге оқушылардың деңгейлері бойынша топта берілген тапсырмаларды жекелей және бірлесе отырып атқарған жұмыстарын айтуға болады деп ойлаймын.
Сабақ жоспары
Сабақ реті_1 _ Пәні физика _ Сынып 7 Күні__________
Сабақтың тақырыбы: § 1. Табиғат және адам
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты:
Оқытудың ұтымды әдісін оқушылардың тиянақты, терең білім алуына қалыптастыруға бағыттау керек.
Дамытушылық мақсаты:
Табиғат және физика құбылыстарымен таныстыру. Табиғат туралы ғылымдармен таныстыру
Тәрбиелік мақсаты:
Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі:
жаңа білімді қалыптастыру
Сабақтың Әдіс-тӘсілдері:
Әңгіме, жаттығулар орындау
Сабақтың кӨрнекіліктері:
плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Білімді жан-жақты тексеру:
ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға Әзірлік, мақсат қою.
Бүгінгі сабағымыздың негізгі мақсаты физика нені зерттейтінімен таныстыру.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
Физика нені зерттейді
Өздерің ашып отырған оқулық “Физика“ деп аталады. Бұл жаңа ғылымды сендер мектепті бітіргенше оқып игересіңдер. Физикамен таныстық мектепте аяқталмайды. Ғалым-физиктерді дайындайтын арнайы институттар бар. Бірақ физика тек ғалымдарға ғана емес, ол барлығымызға: жұмысшыларға, дәрігерлерге, инженерлерге, конструкторларға да керек. Физика ілімі адамды аса ақылды және күшті етеді, ол табиғат апатының алдында әлсіз болмауға үйретеді, өзің өмір сүріп отырған әлемді таныта бастайды. Тек физиканы біле отырып, үйлерді, зауыттарды, машиналарды, электр станцияларын жобалауға болады. Радиоқабылдағышты, автомобильді, ғарыштық аппараттарды, тіпті киімдер мен қоректік азық-түлікті дайындау үшін де физиканы білу керек. Мысалы, физиктер жарықтың ауа мен шыныда қалай тарайтынын оқып үйренгендіктен ғана көзәйнектер, телескоптар, фотоаппараттар мен бейнекамераларды жасау мүмкін болды. Кемелерді, ұшақтарды, ауа шарларын құрастыру мен жасау сұйықтықтар мен газдарды және оларда қозғалатын денелер бағынатын заңдылықтарды білуге негізделген. Физика ілімінсіз сағатты да, телефонды да, шаңсорғышты да, теледидарды да жасауға болмас еді, сондай-ақ асты дайындауға және сақтауға, бөлмені тазалауға, әуенді тыңдауға және т.б. көмектесетін көптеген пайдалы заттардан құралақан болар едік.
Физика нені зерттейді?
Физика – табиғат туралы ғылым. Бірақ табиғатта көптеген алуан түрлі өзгерістер немесе құбылыстар болады. Физика олардың қайсысын зерттейді? Физикалық құбылыстарға жататындар:
1) механикалық құбылыстар (мысалы, ұшақтар мен автомобильдердің қозғалысы, маятниктердің тербелісі мен құбыр бойынша сұйықтықтардың ағысы, Жердің Күн айналасында және орбиталық станциялардың Жер айналасында айналуы);
2) электрлік құбылыстар (мысалы, электрленген денелердің тартылуы мен тебілуі, электр тогы және т.б.);
3) магниттік құбылыстар (мысалы, магниттердің темірге әсері, токтардың магниттік өзара әрекеті, Жердің компас тіліне әсері және т.б.);
4) оптикалық құбылыстар (жарықтың әр түрлі орталарда таралуы, айналардан жарықтың шағылуы, әр түрлі жарық көздерінің жарық шығаруы және т.б.);
5) жылу құбылыстары (мұздың еруі, судың қайнауы, қардың түзілуі, металдардың жылулық ұлғаюы, электрлік жылытқыш аспаптардың әрекеті және т.б.);
6) атомдық құбылыстар (мысалы, атом бомбаларының жарылысы мен жұлдыздардың қойнауындағы болатын процестер және т.б.)
Барлық осы құбылыстар өлі табиғатқа тән. Бірақ олардың көпшілігі тірі организмдердің ішінде де болады. Мысалы, ылғал өсімдіктің сабағы арқылы жерден оның масағына көтеріледі, қан адам мен жануардың денесіндегі тамырлар арқылы ағады, нерв талшықтары арқылы мидан сигнал беріледі. Қалайша бір ғана ғылым – физика – осыншалық көп құбылыстарды талдайды? Оның себебі ғылымның ғажайып қасиеттеріне байланысты – яғни қарапайым құбылыстарды зерттеу негізінде жалпы заңдылықтардың ашылуы. Мысалы, әр түрлі биіктіктен мөлшері әр түрлі шариктердің еркін құлап түсуін зерттеу арқылы басқа денелердің құлап түсуі кезінде орындалатын заңдарды тағайындауға болады. Осы кітап бойынша сендер осындай қарапайым құбылыстарды оқып үйренуді бастайсыңдар және олардағы маңызды заңдылықтарды анықтауды біртіндеп үйренесіңдер.
Физиканың басты міндеті – табиғатта болатын алуан түрлі құбылыстарды өзара байланыстыратын заңдарды ашу, құбылыстардың байланысы мен себептерін табу. Мысалы, Күн жүйесі центрінің айналасында планеталардың дөңгелек бойынша айналу себебі оларды Күннің өзіне тартуынан болады; күн мен түннің алмасу себебі күн сәулесімен жарықталынатын Жердің өз өсінен айналуынан болады (1-сурет); желдің пайда болу себептерінің бірі ауаның бірқалыпты жылынбауынан болады және т.б.
Табиғатты зерттеумен тек физика ғана айналыспайды, басқа да ғылымдар бар, мысалы, география, биология, химия. Әрбір ғылымның өз мақсаттары мен табиғатты зерттеу тәсілдері бар. Физиканы оқып үйрену арқылы сендер біртіндеп бір ғылымның екінші ғылымнан немен ерекшеленетінін және сонымен бірге олар өзара қалай тығыз байланыста екенін білесіңдер. Табиғат туралы ғылым өте ертеде пайда болған. Табиғатта байқалатын құбылыстарды түсіндіруге бірінші болып ежелгі Қытай, Үнді және көне Грек ғалымдары талпыныс жасаған. Біздің дәуірімізге дейінгі IV ғасырда өмір сүрген ежелгі грек ғалымы Аристотельдің шығармаларында “физика“ деген сөз (“фюзис“ – табиғат деген грек сөзінен алынған) кездеседі. Бұл сөзді XVIII ғасырда алғаш рет Ресейде неміс тілінен орыс тіліне физика оқулығын аударғанда М. В. Ломоносов енгізген. Қазіргі уақытта табиғатты зерттеу әр түрлі елдер мен халықтардың көптеген ғалымдарының табанды еңбек етуін талап етеді. Олардың бірлескен жұмыстары адамзат баласына қоршаған әлемдегі заңдар мен құбылыстарды зерттеуде ілгері жылжуға мүмкіндік береді және қоғам прогресін қамтамасыз етеді.
VI. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру:
“Табиғат” деген сөздің мағынасын қалай үсінесіңдер?
Аталған құбылыстардың қайсысы механикалық құбылысқа жатады?
Аталған құбылыстардың қайсысы электрлік құбылысқа жатады?
Аталған құбылыстардың қайсысы магниттік құбылысқа жатады?
Аталған құбылыстардың қайсысы оптикалық құбылысқа жатады?
Аталған құбылыстардың қайсысы жылулық құбылысқа жатады?
VII. ДК.Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу: 1 тапсырма 1, 2
VIII.ДК. Үй тапсырмасын беру: § 1.
IX. ДК. Баға қою.
Мұғалім: Сарсенова Ләззат Бөрітайқызы. Оқу ісінің меңгерушісі:__________
Сабақ жоспары
Сабақтың мақсаты:
Табиғатта болып жатқан әр түрлі физикалық құбылыстарды өзара байланыстыратын заңдарды ашу.
Фиизикалық ұғымдармен таныстыру олардың мағынасын ашу. Ғылыми-техникалық жетістіктерінің ерекшеліктеріне тоқталу.
Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі:
Аралас, жаңа білімді қалыптастыру, жалпылау, бақылау, сарамандақ, зертханалық, қорытындылау, тексеру және бағалау, бекіту, қайталау.
Сабақтың Әдіс-тӘсілдері:
Әңгіме, лекция, кітаппен жұмыс, жаттығулар орындау, л
Сабақтың кӨрнекіліктері:
Графопроектор, плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар, слайд.
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Білімді жан-жақты тексеру:
ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға Әзірлік, мақсат қою.
Бүгінгі сабағымыздың негізгі мақсаты физикалық ұғымдармен таныстыру.
Сонымен, біз келесі терминдермен таныстық: физикалық дене, зат, материя. Келешекте алдымызда көптеген жаңа терминдерді білу тұр. Олармен таныса отырып, біз ғылым тілін игеретін боламыз.
Ломоносов Михаил Васильевич (1711–1765) Орыс ғалымы, жаратылыстанушы, ақын, суретші, орыс білімін, ғылымын және экономикасын дамытуды жақтаушы. Архангельск губерниясының Холмогоры селосының маңындағы Денисовқа деревнясында шаруа жанұясында дүниеге келген. “Оқуға қызығуды” ол анасынан үйренген. Ол үшін “Білімдік қақпасы” — “Грамматика”, “Арифметика”, “үлең әліппесі”, болды. Ломоносов 19 жасында білім алу үшін Мєскеуге келіп, дворяндық лақап атпен Славян-грек-латын академиясына түседі. Ломоносов үздік оқушы ретінде білімін жалғастыру үшін Петербург ғылым академиясының жанындағы университетке жіберіледі. Одан кейін шетелге жіберіліп, онда ол химия, физика, металлургия салаларында білімін шыңдайды. Ол 34 жасында орыстың алғаш академиктері қатарына қосылды.
Ломоносовтың ғылыми жұмыстарының ауқымы кең. Ол физика, химия, астрономия, география жєне филология салаларында көптеген іргелі еңбектер жасайды. Ломоносов зат құрылымының атом-молекулалық көрінісін дамытқан, материяның және қозғалыстың сақталу принциптерін тұжырымдаған, сондай-ақ физикалық химия негізін қалаушы ғалым.
Құбылыстарды, олардың Ұзара байланыстарын ескеріп, талдай білген Ломоносов астрономия саласында да бірқатар маңызды қорытындылар жасап, ғылыми нєтижелер алады. Атмосферадағы электрлік құбылыстарды зерттей келе, Ломоносов полярлық түннің және кометалардың құйрықтарының жарығының табиғаты электрлік екендігін көрсетеді. Ломоносов объектінің кескінін көрсететін көлбеу айналы шашыратушы телескоп-рефлектор жасады. Ол алғаш болып Күн бетін буырқанған отты мұхит төрінде сипаттады. Ломоносовтың астрономиядағы негізгі жетістігі ретінде 1761 ж. 26 мамырында жасалған Шолпанның Күн денесінен Ұтуін бақылап Шолпан атмосферасын ашуын айтуға болады. Ломоносов оптика саласында да бірқатар ғылыми еңбектер жасады Ол жарықтың толқындық теориясын, сол сияқты реңдер теориясын жасады, бірқатар оптикалық құралдар құрастырды, мысалы, телескоп-рефлектор. Осы құрал көмегімен ол 1761 ж. Шолпанның Күн дискісінен өтуін бақылап, осы планетада атмосфера бар екендігін анықтады.
Ломоносов Россияда ғылымды, мєдениетті, білімді дамыту үшін көп қызмет атқарды. Оның бастамасымен 1755 ж. Мєскеу университеті ашылды. Қазір ол университет Ломоносов атына ие. Ломоносовтың “Ост-Индияға солтүстіктен Сібір мұхиты арқылы бару” шығармасының єсерімен 1764 ж. Сібірге экспедиция жасақталды. Ломоносов Ұмірінің соңында Стокгольм жєне Болония ғылым академияларының құрметті мүшесі болып сайланды.
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру:
VІІ. ДК.Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу:
2 тапсырманы сыныпта орындау.
VІІІ.ДК. Үй тапсырмасын беру: § 2, 3
ІX. ДК. Баға қою.
7-сынып.
Сабақ тақырыбы: §4,§5,§6. Астрономия – аспан денелері туралы ғылым Орта Азия ғалымдарының ғылымды дамытуға қосқан үлестері.Ерте дүниедегі халық астрономиясы.
Сабақ мақсаты: 1. Астрономия ғылымы, физика және астрономия ғылымдары арасындағы байланыстар, халық астрономиясына және астрономияның бүгінгі салаларына байланысты түсініктер алуға жағдай жасау.
2.Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабылетін жетілдіру. Пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Сабақ көрнекілігі: приборлар, плакаттар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар:
10.Неліктен физика техниканың негізі болып табылады?
ІІІ.Жаңа сабақ.
Берілетін түсініктер: асторномияның пайда болуына себеп болған қажеттіліктер, біздің ғалам, астрономия мен физиканың байланысы, космонавтика, космология, космогония, Орта Азия ғалымдары және олардың еңбектері, ерте дүниедегі халық астрономиясы.
«Астрон» - жұлдыз, «номос» - заң.
Галактикалар – жұлдыздар жүйесі мен олардың шоғырлары.
Біздің ғалам – шексіз әлемнің біздер орналасқан бөлігі.
Космонавтика әлем кеңістігіндегі ғарыш аппараттарының қозғалысын талдап, зерттейді.
Космогония аспан денелерінің пайда болуын және дамуын зерттейді.
Космология - бүкіл әлем туралы, оның жалпы қасиеттері туралы ілім.
ІV. Пысықтау.
1.Астрономия ғылымының дамуына қандай қажеттілік себеп болған?
VІ. Үйге тапсырма: §4,§5,§6. Аспан денелері туралы аңыздар.
7- сынып
Жылдық тест жұмысы
Мақсаты:
Сабақ түрі: тест жұмысы
Сабақ әдісі: өз бетімен жұмыс
Сабаққа қажетті құралдар: таратпа тест жұмыстары
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Тест жұмысын орындау.
І нұсқа
А. Диффузия
В. Конвекция
С. Электрлену
Д. Иондалу
А. Жұлдыздар.
В. Планеталар
С. Кометалар
Д. Аметистер
А. Ұшақ
В. Дыбыс
С. Метр
Д. Жылдамдық
А. Автомашинаның қозғалысы
В. Жапырақтың сарғаюы
С. Картоптың бүлінуі
Д. Найзағайдың жарқырауы
А. Микроскоп
В. Телескоп
С. Линза
Д. Окуляр
А. с
В. кг
С. м
Д. м/с
А. Өлшеуіш сызғыш
В. Ареометр
С. Манометр
Д. Мензурка
А. Үйкеліс күші
В. Серпімділік күші
С. Қысым күші
Д. Қысым
А. 26 г 11 мг
В. 20 г 511 мг
С. 531 мг
Д. 21 г 510 мг
А. Газ тәрізді
В. Сұйық
С. Қатты немесе сұйық
Д. Қатты
А. 50 мл
В. 12,5 мл
С. 200 мл
Д. 25 мл
А.
В.
С.
Д.
А. 30 м/с
В. 54 м/с
С. 0,108 м/с
Д. 0,30 м/с
А. Ньютон
В. Ватт
С. Паскаль
Д. Джоуль
А. Үйкеліс
В. Дененің салмағы
С. Серпімділік
Д. Тартылыс
А.
В.
С.
Д.
А.
В.
С.
Д.
А. Ньютон
В. Паскаль
С. Королев
Д. Торричелли
А. Өзгермейді.
В. Артады
С. Бастапқы артып, сосын кемді
Д. Кемиді.
А. Қуат
В. Жылдамдық
С. Энергия
Д. Күш моменті
А. Ауырлық күші
В. Қысым күші
С. Дененің салмағы
Д. Үйкеліс күші
А. 1 Н
В. 760 мм.сын. бағ.
С. 10 Па
Д. 760 Па
А. 461,5 г/см3
В. 65 г/см3
С. 7,01 г/см3
Д. 7,1 г/см3
А. 45 Н·м
В. 0,45 Н·м
С. 0,2 Н·м
Д. 20 Н·м
А. Дене сұйықтың бетінде қалқиды
В. Дене сұйықтың кез келген жерінде тепе-теңдік қалпын сақтай алады.
С. Дене сұйық ішінде жүзіп жүреді.
Д. Дене сұйыққа батады.
А. 600 м
В. 560 м
С. 520 м
Д.440 м
А. 32 м
В. 320 м
С. 62 м
Д. 620 м
А. 2,25·107 Дж
В. 2,25·108 Дж
С. 2,25·109 Дж
Д. 2,25·1010 Дж
А. ≈102 Па
В. ≈104 Па
С. ≈103 Па
Д. ≈106 Па
А. 100 Вт
В. 1 кВт
С. 1 кДж
Д. 100 Дж
ІІ нұсқа.
А. Табиғат құбылыстарын
В. Химиялық құбылыстарды
С. Физикалық құбылыстарды
Д. Жердегі өмір жағдайын
А. Қазағушылықтан
В. Физикадан
С. Адамдардың тағдырын болжау үшін
Д. Уақытты өлшеу үшін және аспан денелерінің қозғалысын бақылау үшін
А. Сызғыш
В. Манометр
С. Ареомтер
Д. Тұтқа
А. Эллипс
В. Шеңбер
С. Парабола
Д. Эллипс және парабола
5.Зат болып табылатын сөзді атаңыз
А. Доп
В. Үстел
С. Қасық
Д. Темір
А. Мұздың еруі
В. Термометр
С. Уақыт
Д. Сағат
А. Ыстық суда
В. Суық суда
С. Жылы суда
Д. Бірдей
А.
В.
С.
Д.
А. 0,5 м/с
В. 2 м/с
С. 1,5 м/с
Д. 2,5 м/с
А. Автобус кенет жылдамдығын кемітті
В. Автобус жылдамдығын кенте арттырды
С. Автобус оңға бұрылды
Д. Автобус солға бұрылды.
А. Грамм
В. Килограмм
С. Ньютон
Д. Тонна
А. 27 кг/м3
В. 2700 кг/м3
С. 270 кг/м3
Д. 0,027 кг/м3
13.Сұйық көлемін өлшеу тәсілімен атмосфералық қысымды неліктен өлшеуге болмайды?
А. Ауадан жеңіл
В. Атмосферада нақты шекара жоқ
С. атмосфераның тығыздығы биіктігіне байланысты
Д. Атмосферада нақты шекара жоқ және оның тығыздығы биітігне байланыст азаяды.
А. Өзгермейді.
В. Артады
С. Кемиді
Д. Дұрыс жауабы жоқ
А. Иіндік
В. Көлбеу жазықтық
С. Жылжымайтын білік
Д. Барлық жай механизмдер бірдей ұтыс береді.
А. 19,6 Н
В. 0,49 Н
С. 196 Н
Д. 1960 Н
А. ≈ 160 Па
В. ≈ 400 Па
С. ≈ 40000 Па
Д. ≈ 4000 Па
А. 1 кН
В. 400 Н
С. 4 000 Н
Д. 40 Н
А.
В.
С.
Д.
А. 288 кВт
В. 72 кВт
С. 15 кВт
Д. 20 Вт
А. Консерватория
В. Обсерватория
С. Амбулатория
Д. Лаборатория
А. Күш пен жол көбейтіндісі
В. Бетке перпендикуляр әсер ететін осы беттің ауданына қатынасы
С. Жұмыстың уақытқа қатынасы
Д. Күш пен уақыттың көбейтіндісі.
А. Тыныштық
В. Қозғалыс
С. Ұшу
Д. инерция
А. Жүзушілік
В. Шөгім
С. Су ығыстырым
Д. Ватер сызығы
А. 304 Па
В. 30,43 Па
С. 3043 Па
Д. 0,304 Па
А. 100 Н, солға
В. 400 Н, оңға
С. 300 Н, солға
Д 500Н, оңға
А. 12,5 Н
В. 1,25 Н
С. 0,125 Н
Д. 1250 Н
А. 30 км
В. 0,5 км
С. 1800 км
Д. 108000 км
А. 4,8 кДж
В. 4,8 Вт
С.4,8 Дж
Д. 48 Дж
А. ≈36 Н/м
В. ≈36000 Н/м
С. ≈3600 Н/м
Д. ≈360 Н/м
.
ІІІ нұсқа
А. Кітап
В. Қалам
С. Үстел
Д. Мыс
А. метр
В. секунд
С. килограмм
Д. литр
А. Птолемей
В. Коперник
С. Бруно
Д. Кеплер
А. Орын ауыстыру
В. Жүрілген жол
С. Кескін
Д. Траектория
А. Масса
В. Жылдамдық
С. Күш
Д. Уақыт
А. 10
В. 100
С. 1000
Д. 0,001
А. Кебу
В. Диффузия
С. Конвекция
Д. Булану
А. Артады
В. Кемиді
С. Өзгермейді
Д. Дұрыс жауабы жоқ
А. Эксперимент
В. Талдау
С. Кесте
Д. График
А. Жердің өз осінің төңірегінде үздіксіз айналуы
В. Жердің Күн төңірегінде айналуы
Д. Күннің батуы мен шығуы
А.
В.
С.
Д.
А. Қуат
В. Күш
С. Энергия
Д. Жылдамдық
А. Метраном
В. Манометр
С. Ареометр
Д. Барометр
А. 3
В. 1
С. 2
Д. Ешқайсысы да
А. Ауырлық күші
В. Салмақ
С. Реакция күші
Д. Үйкеліс күші
А. Көлем
В. Тығыздық
С. Масса
Д. Энергия
А.
В.
С.
Д.
А.
В.
С.
Д.
А. Тепе-теңдік шарты
В. Қозғалыстың сақталу заңы
С. Механиканың «алтын ережесі»
Д. Механиканың «негізгі ережесі»
А. Ортаның кедергісі артады
В. Су киімнің әсерінен адамның салмағы артады
С. Итеруші күш азаяды
Д. Ит адамның оқыс қимылынан қорқады
А. 760 мм.сын. бағ.
В. 760 Па
С. 133,3 Па
Д. 76 мм.сын. бағ.
А. Судың молекулалары поршеньнің молекулаларымен тартылады
В. Поршеньнің қозғалысынан су көтеріледі.
С. Поршеньнің қысымы кемиді
Д. Атмосфералық қысымнан су жоғары көтеріледі
А.
В.
С.
Д.
А. 45·102 Па
В. 4,5 кПа
С. 450 Па
Д. 45000 Па
А. 32 м
В. 320 м
С. 620 м
Д. 62 м
А. 2 Н/м
В. 500 Н/м
С. 5 Н/м
Д. 200 н/м
А. 1,8 кДж
В. 18 кДж
С. 180 кДж
Д. 3 Дж
А. 24,5 Н
В. 245 Н
С. 2,45 Н
Д. 5,5 Н
А. 2000 м/с
В. 200 м/с
С. 20 м/с
Д. 0,5 м/с
А. 15000 кг/м3
В. 1500 кг/м3
С. 150 кг/м3
Д. 15 кг/м3
ІІІ. Қорытындылау.
7- сынып
Жылдық тест жұмысы
Мақсаты:
Сабақ түрі: тест жұмысы
Сабақ әдісі: өз бетімен жұмыс
Сабаққа қажетті құралдар: таратпа тест жұмыстары
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Тест жұмысын орындау.
І нұсқа
А. Диффузия
В. Конвекция
С. Электрлену
Д. Иондалу
А. Жұлдыздар.
В. Планеталар
С. Кометалар
Д. Аметистер
А. Ұшақ
В. Дыбыс
С. Метр
Д. Жылдамдық
А. Автомашинаның қозғалысы
В. Жапырақтың сарғаюы
С. Картоптың бүлінуі
Д. Найзағайдың жарқырауы
А. Микроскоп
В. Телескоп
С. Линза
Д. Окуляр
А. с
В. кг
С. м
Д. м/с
А. Өлшеуіш сызғыш
В. Ареометр
С. Манометр
Д. Мензурка
А. Үйкеліс күші
В. Серпімділік күші
С. Қысым күші
Д. Қысым
А. 26 г 11 мг
В. 20 г 511 мг
С. 531 мг
Д. 21 г 510 мг
А. Газ тәрізді
В. Сұйық
С. Қатты немесе сұйық
Д. Қатты
А. 50 мл
В. 12,5 мл
С. 200 мл
Д. 25 мл
А.
В.
С.
Д.
А. 30 м/с
В. 54 м/с
С. 0,108 м/с
Д. 0,30 м/с
А. Ньютон
В. Ватт
С. Паскаль
Д. Джоуль
А. Үйкеліс
В. Дененің салмағы
С. Серпімділік
Д. Тартылыс
А.
В.
С.
Д.
А.
В.
С.
Д.
А. Ньютон
В. Паскаль
С. Королев
Д. Торричелли
А. Өзгермейді.
В. Артады
С. Бастапқы артып, сосын кемді
Д. Кемиді.
А. Қуат
В. Жылдамдық
С. Энергия
Д. Күш моменті
А. Ауырлық күші
В. Қысым күші
С. Дененің салмағы
Д. Үйкеліс күші
А. 1 Н
В. 760 мм.сын. бағ.
С. 10 Па
Д. 760 Па
А. 461,5 г/см3
В. 65 г/см3
С. 7,01 г/см3
Д. 7,1 г/см3
А. 45 Н·м
В. 0,45 Н·м
С. 0,2 Н·м
Д. 20 Н·м
А. Дене сұйықтың бетінде қалқиды
В. Дене сұйықтың кез келген жерінде тепе-теңдік қалпын сақтай алады.
С. Дене сұйық ішінде жүзіп жүреді.
Д. Дене сұйыққа батады.
А. 600 м
В. 560 м
С. 520 м
Д.440 м
А. 32 м
В. 320 м
С. 62 м
Д. 620 м
А. 2,25·107 Дж
В. 2,25·108 Дж
С. 2,25·109 Дж
Д. 2,25·1010 Дж
А. ≈102 Па
В. ≈104 Па
С. ≈103 Па
Д. ≈106 Па
А. 100 Вт
В. 1 кВт
С. 1 кДж
Д. 100 Дж
ІІ нұсқа.
А. Табиғат құбылыстарын
В. Химиялық құбылыстарды
С. Физикалық құбылыстарды
Д. Жердегі өмір жағдайын
А. Қазағушылықтан
В. Физикадан
С. Адамдардың тағдырын болжау үшін
Д. Уақытты өлшеу үшін және аспан денелерінің қозғалысын бақылау үшін
А. Сызғыш
В. Манометр
С. Ареомтер
Д. Тұтқа
А. Эллипс
В. Шеңбер
С. Парабола
Д. Эллипс және парабола
5.Зат болып табылатын сөзді атаңыз
А. Доп
В. Үстел
С. Қасық
Д. Темір
А. Мұздың еруі
В. Термометр
С. Уақыт
Д. Сағат
А. Ыстық суда
В. Суық суда
С. Жылы суда
Д. Бірдей
А.
В.
С.
Д.
А. 0,5 м/с
В. 2 м/с
С. 1,5 м/с
Д. 2,5 м/с
А. Автобус кенет жылдамдығын кемітті
В. Автобус жылдамдығын кенте арттырды
С. Автобус оңға бұрылды
Д. Автобус солға бұрылды.
А. Грамм
В. Килограмм
С. Ньютон
Д. Тонна
А. 27 кг/м3
В. 2700 кг/м3
С. 270 кг/м3
Д. 0,027 кг/м3
13.Сұйық көлемін өлшеу тәсілімен атмосфералық қысымды неліктен өлшеуге болмайды?
А. Ауадан жеңіл
В. Атмосферада нақты шекара жоқ
С. атмосфераның тығыздығы биіктігіне байланысты
Д. Атмосферада нақты шекара жоқ және оның тығыздығы биітігне байланыст азаяды.
А. Өзгермейді.
В. Артады
С. Кемиді
Д. Дұрыс жауабы жоқ
А. Иіндік
В. Көлбеу жазықтық
С. Жылжымайтын білік
Д. Барлық жай механизмдер бірдей ұтыс береді.
А. 19,6 Н
В. 0,49 Н
С. 196 Н
Д. 1960 Н
А. ≈ 160 Па
В. ≈ 400 Па
С. ≈ 40000 Па
Д. ≈ 4000 Па
А. 1 кН
В. 400 Н
С. 4 000 Н
Д. 40 Н
А.
В.
С.
Д.
А. 288 кВт
В. 72 кВт
С. 15 кВт
Д. 20 Вт
А. Консерватория
В. Обсерватория
С. Амбулатория
Д. Лаборатория
А. Күш пен жол көбейтіндісі
В. Бетке перпендикуляр әсер ететін осы беттің ауданына қатынасы
С. Жұмыстың уақытқа қатынасы
Д. Күш пен уақыттың көбейтіндісі.
А. Тыныштық
В. Қозғалыс
С. Ұшу
Д. инерция
А. Жүзушілік
В. Шөгім
С. Су ығыстырым
Д. Ватер сызығы
А. 304 Па
В. 30,43 Па
С. 3043 Па
Д. 0,304 Па
А. 100 Н, солға
В. 400 Н, оңға
С. 300 Н, солға
Д 500Н, оңға
А. 12,5 Н
В. 1,25 Н
С. 0,125 Н
Д. 1250 Н
А. 30 км
В. 0,5 км
С. 1800 км
Д. 108000 км
А. 4,8 кДж
В. 4,8 Вт
С.4,8 Дж
Д. 48 Дж
А. ≈36 Н/м
В. ≈36000 Н/м
С. ≈3600 Н/м
Д. ≈360 Н/м
.
ІІІ нұсқа
А. Кітап
В. Қалам
С. Үстел
Д. Мыс
А. метр
В. секунд
С. килограмм
Д. литр
А. Птолемей
В. Коперник
С. Бруно
Д. Кеплер
А. Орын ауыстыру
В. Жүрілген жол
С. Кескін
Д. Траектория
А. Масса
В. Жылдамдық
С. Күш
Д. Уақыт
А. 10
В. 100
С. 1000
Д. 0,001
А. Кебу
В. Диффузия
С. Конвекция
Д. Булану
А. Артады
В. Кемиді
С. Өзгермейді
Д. Дұрыс жауабы жоқ
А. Эксперимент
В. Талдау
С. Кесте
Д. График
А. Жердің өз осінің төңірегінде үздіксіз айналуы
В. Жердің Күн төңірегінде айналуы
Д. Күннің батуы мен шығуы
А.
В.
С.
Д.
А. Қуат
В. Күш
С. Энергия
Д. Жылдамдық
А. Метраном
В. Манометр
С. Ареометр
Д. Барометр
А. 3
В. 1
С. 2
Д. Ешқайсысы да
А. Ауырлық күші
В. Салмақ
С. Реакция күші
Д. Үйкеліс күші
А. Көлем
В. Тығыздық
С. Масса
Д. Энергия
А.
В.
С.
Д.
А.
В.
С.
Д.
А. Тепе-теңдік шарты
В. Қозғалыстың сақталу заңы
С. Механиканың «алтын ережесі»
Д. Механиканың «негізгі ережесі»
А. Ортаның кедергісі артады
В. Су киімнің әсерінен адамның салмағы артады
С. Итеруші күш азаяды
Д. Ит адамның оқыс қимылынан қорқады
А. 760 мм.сын. бағ.
В. 760 Па
С. 133,3 Па
Д. 76 мм.сын. бағ.
А. Судың молекулалары поршеньнің молекулаларымен тартылады
В. Поршеньнің қозғалысынан су көтеріледі.
С. Поршеньнің қысымы кемиді
Д. Атмосфералық қысымнан су жоғары көтеріледі
А.
В.
С.
Д.
А. 45·102 Па
В. 4,5 кПа
С. 450 Па
Д. 45000 Па
А. 32 м
В. 320 м
С. 620 м
Д. 62 м
А. 2 Н/м
В. 500 Н/м
С. 5 Н/м
Д. 200 н/м
А. 1,8 кДж
В. 18 кДж
С. 180 кДж
Д. 3 Дж
А. 24,5 Н
В. 245 Н
С. 2,45 Н
Д. 5,5 Н
А. 2000 м/с
В. 200 м/с
С. 20 м/с
Д. 0,5 м/с
А. 15000 кг/м3
В. 1500 кг/м3
С. 150 кг/м3
Д. 15 кг/м3
ІІІ. Қорытындылау.
7-сынып.
Зертханалық жұмыс №8
Тақырыбы: иіндіктің тепе-теңдік шарттарынын анықтау
Мақсаты: күш моменттері ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдаланып, эксперимент жүзінде тексеру.
Құрал-жабдықтар: штативке орнатылған иіндік, жүктер жиынтығы, сызғыш, динамометр.
1-тапсырма. Екі күштің әрекетіндегі иіндіктің тепе-теңдік шартын тексеру.
Жұмыстың барысы:
Масса, m1(г) |
Иін, ℓ1(см) |
Күш, F1 (Н) |
Күш моменті, М1 (Н·м) |
Масса, m 2 (г) |
Иін, ℓ2(см) |
Күш, F2 (Н) |
Күш моменті, М2 (Н·м) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ауытқу= (М1-М2): (М1+М2)/2·100%
2-тапсырма. Әр түрлі нүктелерге түсірілген күштердің әрекетіндегі иіндіктің тепе-теңдік шартын тексеру.
Жұмыстың барысы:
Моң= М1+М2+...+Мn;
Мсол= М1+М2+...+Мк;
алынған нәтижелердің моменттер ережесіне сәйкестігін көрсетіңдер.
7-сынып
Зертханалық жұмыс №7
Тақырыбы: Денені бірқалыпты көтеру кезіндегі жұмысты анықтау. Көлбеу жазықтықтың ПӘК-н анықтау.
Жұмыстың мақсаты: денені h биіктікке көтергенде істелетін пайдалы жұмыстың сол денені осы биіктікке көлбеу жазықтық бойымен көтергенде істелетін толық жұмыстан кем болатынын көрсету.
Құрал-жабдықтар: тақтай, динамометр, өлшеуіш таспа, ағаш білеуше, штатив.
1-тапсырма. Денені h биіктігіне бірқалыпты тік жоғары көтергенде істелетін жұмысты анықтау.
Жұмыстың барысы: денені h биіктігіне бірқалыпты тік жоғары көтеру үшін F1 күші А1 жұмысын істейді: А1=F1h.
Денені бірқалыпты тік жоғары көтеретін F дененің ауырлық күшіне тең: F1=P.
Оны динамометрмен тікелей өлшеу керек:
2-тапсырма. Денені көлбеу жазықтық бойымен h биіктігіне бірқалыпты тік жоғары көтерудің орнына, F2 күшін түсіріп ұзындығы ℓ көлбеу жазықтықты пайдаланып көтеруге болады. Алайда, көлбеу жазықтықты пайдаланғанымызда, механиканың алтын ережесі бойынша күштен ұтқанымызбен (F1< F2), оның есесіне жлдан ұтыламыз (ℓ >h). Көлбеу жазықтықты пайдаланғанда істелген А2 жұмыс мынаған тең: А2=F2. ℓ
«Алтын ережеге» сәйкес үйкеліс есепке алынбаған жағдайда А1 және А2 жұмыстары бір-біріне тең: А2= А1немесе F1h=F2. ℓ
Практикада үйкелісті болдырмау мүмкін емес, сондықтан толық жұмыс А2 пайдалы А1 жұмыстан іс жүзінде үлкен: А1< А2.
3-тапсырма. Көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін анықтау.
Жұмыстың барысы.
Көлбеу жазықтықты пайдаланып, білеуді көтергендегі көлбеу жазықтықтың ПӘК-і пайдалы А1 жұмысты толық А2 жұмысқа бөлгенге тең:
η= А1/ А2 немесе пайызбен есептесек: η= А1/ А2·100%
ПӘК-ін табу үшін:
реті |
Көлбеу жазықтықтың бойымен тарту күші, F2(Н) |
Ауырлық күші, F1(Н) |
Білеуді көлбеу жазықтық бойымен қозғалтып көтергенде істелетін толық жұмыс А2=Ғ2 (Дж) |
Көлбеу жазықтық тың ұзындығы, ℓ(м) |
Көлбеу жазықтықтың биіктігі,h (м) |
Білеуді тік жоғары көтергенде істелетін пайдалы жұмыс, А1=F1h.
|
ПӘК (%) |
|
|
|
|
|
|
|
|
7-сынып.
Сабақ тақырыбы: §§ 7,8. Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент.
Сабақ мақсаты: 1.Табиғатты зерттеуді кең тараған тәсілдері, олардың
ерекшеліктері, болжам туралы түсінік алуға жағдай
жасау.
2.Оқушылардың ой-өрісін дамытып, ғылыми ой
қорытындыларын жасауға жетелеу, ғылыми
дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ әдісі: баяндау
Сабақ көрнекілігі: приборлар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Өткен материалдар бойынша сұрақтар:
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІV. Пысықтау.
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма: §§7,8.